Как да го отучите от вредния навик - 3 съвета от детски психиатър
Снимка: Guliver / iStock
Детето непрекъснато и стръвно си гризе ноктите. Има много причини затова: тревожност, скука, навик, подражание, начин да се разтовари от стреса.
Най-честата причина обаче е нервно напрежение
Гризането на нокти е един от така наречените „нервни тикове“, които включват още смучене на пръста, чоплене в носа, въртене на кичур коса около пръста или скубане, скърцане със зъби.
За съжаление много от
тези вредни навици се пренасят и в зряла възраст
Защото наистина е трудно малчуганите да се откажат от тях.
Гризането на ноктите най-често издава тревожност и безпокойство. Помислете какво тревожи детето – развод на родителите, преместване в ново училище, в нов квартал, смяна на учители, предстоящ изпит...
В повечето случаи оникофагията ( натрапчива гризане на ноктите и околните меки тъкани) започва на 4-15 години, но в около 10% от случаите тя се запазва за цял живот.
Има няколко прости метода, без наказания и заплахи, да помогнете на детето да се справи само. Предлага ги руският психиатър Масим Викторович Пискунов.
1. Въведете система на поощрения. Най-лесно и ефективно е не да наказвате (което доказано носи повече вреда, защото увеличава нервното напрежение), а да стимулирате и да поощрявате детето. И нека това е задача на всички в семейството.
Снимка: Guliver / iStock
Ако то успее в продължение на 5-7 дни да задържи нокти върху пръстите си и да ни ги изгризе до живеца, му подгответе награда – идете заедно на излет в планината, заведете го на любимо място за игра.
2. Следете ръцете на детето постоянно да са заети с нещо. Може да моделира с плей до или глина, да реди пъзел, да сглобява конструктор, да рисува, да готви ... .
3. Осигурете му заместители на гризането – подходящи и здравословни за гризане зеленчуци: морков, целина, краставици. Те ще са полезни „заместители“ на ноктите.
Следете това да не са бонбони и вафли например, защото така хлапето ще усвои още един вреден навик, предупреждава Пискунов.
Припомняме, че преди време ние посочихме и други методи, които може да са от полза.
Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари